About me...
Nightwish

Nightwish je skupina z Finska a v podstatě je to metal, i když dost zvláštní a líbí se i lidem, kteří metal rádi nemají. Je to má nejoblíbenější skupina, i když poslouchám skoro všechno, Nightwish můžu kdykoli kdekoli... písničky téhle skupiny mě dokáží rozzuřit, naplnit energií, nebo mě skoro dohnat k pláči... Rozhodl jsem se, že si udělám takovou ministránečku o téhle skupině, kterou budu postupně doplňovat. Vítám vás na ní. Při jejím vytváření jsem vycházel především z materiálů z oficiální stránky http://www.nightwish.com


Novinky
[O skupině] [Alba] [Písně] [Linky]

21.5.03 NIGHTWISH!!! 7.6. Má Nightwish koncert na slovensku, v Bánské Bystrici! Kdo nejede, je lama! :)))

13.4.03 Čas plyne dál a já pořád nic nestíhám :/. Přeložil jsem alespoň pár nových písní (Angels Fall First, Etiainen,Fantasmic,Forever Yours, Deep Silent Complete, Swanheart, Two for Tragedy, Wanderlust).
Snad stačím vše přeložit, než vyjde nové album :). Podle posledních zpráv Nightwish sedí ve studiu a točí, ale než se něčeho nového dočkáme, tak si ještě počkáme.

24.9.02 Po dlouhé době jsem zase tady. Nějaké překlady, seznam traků Century Child, pár změn. Nic víc :(.

4.7.02 Alespoň symbolický update - Překlad, poměrně volný, ale jinak to nešlo, písně Away, Crownless a Devil and the Dark Deep Ocean.

25.6.02 Je to smutné, ale já prostě nemám čas :(. Nová deska Nightwish - Century Child už vesele pobíhá kolem. Mám ji odposlechnutou a můžu vám k ní zatím narychlo říct pouze tohle: není to žádný zázrak, ale je to Nightwish a docela dobře se to poslouchá. Byl jsem sice natěšený na nějakou hyperbombu, ale nakonec jsem se smířil s "průměrným" albem a vesele si ho poslouchám v PDA. Texty brzy přetáhnu z oficiálních stránek a na překlad se pochopitelně taky chystám.

2.4.02 Krize pokračuje a tak nic nového, jenom Sacrament of Wilderness, She is my sin, 10th man down  a skoro všechny ostatní texty zatím v angličtině.

16.2.02 Nestíhám nestačím, navíc mi nejede FTP, takže se mi tady nahromadilo pouze Why Nightingale Sings, Tutankhamen, Lappi 3, Stargazers.

6.2.02 Překlad Angels Fall First, nějaké opravy...

4.2.02 Překlad Beauty and The Beast, The Carpenter a Astral Romance.

3.2.02 Překlad The Kin Slayer, Walking in the Air a Nymphomaniac Fantasia.

2.2.02 Na popud Hawkzna drobné opravy v překladech písní.

31.1.02 Překlad Over Hills And Far Away, ElvenPath.

27.1.02 Zprovozňuju stránku, zatím na ní skoro nic není, ale časem....


O Skupině
[O skupině] [Alba] [Písně] [Linky]

Nightwish hraje zvláštní druh melodic metalu, pokud to vůbec metal je. Tenhle styl hudby se často taky označuje jako gotický rock nebo metal a v podstatě to i odpovídá. I když jsou rytmy a kytary dělají hodně, je Nightwish mnohem složitější, než "obyčejný" metal. Někdy tvrdím, že kdyby Beethoven znal elektrickou kytaru, tak by dělal muziku pro Nightwish :-). Texty samotné jsou často inspirované fantasy, především tolkienem, historií, ale celkově docela zapadají do takové temnější, pochmurnější nálady. Samotné jméno skupiny, Nightwish, znamená něco ve smyslu Noční přání, nebo Přání noci.

Členové skupiny


Jedním z hlavních bonusů a zvláštností kapely je zpěvačka Tarja... Je skvělá, dokáže do svého hlasu přidat spoustu citu. Svými pěveckými schopnostmi by se hodila do opery, však také studovala klasický zpěv! Koncerty jsou díky ní zážitek, na který se nedá jen tak zapomenout, stačí shlédnout některé záznamy a pochopíte.

Na klávesy hraje Tuomas a trio zakladatelů doplňuje kytarista Emppu. Na bicí řádí Jukka a basistu dělal donedávna, do konce roku 2001, Sami. Teď ho nahradil Marco a můžeme jenom doufat, že odvede stejně dobrou práci, jako dřív dělal Sami.

Krátká historie:Skupina pochází z Finska a vznikla během podzimu roku 1996. Zakladatelé byli Tuomas, Tarja a Emppu. Zpočátku akustická náladovka, ale pak se přidal Jukka s bubny, akustickou kytaru vyměnili za elektrickou a pak v dubnu 1997 naběhli do studia a dali dohromady sedm písní (všechny jsou na omezené edici Angels Fall First). Podařilo se jim podepsat smlouvu s vydavatelstvím Spinefarm na dvě alba. Během roku dohráli čtyři další písně. Vydali singl  The Carpenter a o něco později své první album Angels Fall First. 31 prosince 1997 měl Nightwish první koncert. Spinefarm jim rozšířil kontrakt na tři desky. Ke skupině se přidal basista Sami, natočilo se první video - The Carpenter a začaly se točit další písničky. 26. listopadu 1998 vyšel singl Sacrament of Wilderness a 7. prosince, památný to den, vyšlo album Oceanborn, vynikající kousek, který byl velmi úspěšný, až to všechny překvapilo. Singl se dlouho držel na prvním místě finské hitparády, album se dostalo na páté místo. Na jaře 1999 vyšel Oceanborn i v cizině. Nightwish začali jezdit po koncertech. Natočili a vydali single Sleeping Sun, inspirovaný zatměním slunce v Německu. V srpnu vyšel singl v Německu a obsahoval písně Walking in the Air, Swanheart a Angels Fall First. Měl velký úspěch, za měsíc se prodalo 15 000 kopií. Nightwish se stal známým a vydal se na koncertní turné po Evropě.
Začátkem roku 2000 začala skupina natáčet další album a také se téměř dostali hudební soutěže Eurovize... ve Finské kvalifikaci skončili s písní Sleepwalker druzí.
Album Wishmaster vyšlo v květnu 2000 a souběžně se skupina vydala na turné. Získali zlaté desky za album Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun. Album Wishmaster skočilo přímo na první místo finské hitparády a o tři týdny později získalo také zlatou desku. Koncertní turné pokračovalo po celém světě - Evropa, Jižní Amerika, Kanada.
Rok 2001 byl taky plodný - vzniklo koncertní DVD a VHS From Wishes To Eternity, za album Wishmaster dostali platinovou desku, za singl Deep Silent Complete zlatou. Natočili vynikající remake písně Garyho Moora Over Hills and Far Away, ke kterému přidali ještě další dvě písně a remake Astral Romance ze svého prvního alba. Ve Finsku už za něj dostali zlatou desku. Basista Sami opustil skupinu a místo něj nastoupil Marco, snad odvede stejně dobrou práci.
Nedávno Nightwish vydal nové album, Century Child. Co bude dál, to uvidíme.


Alba
[O skupině] [Alba] [Písně] [Linky]

Angels Fall First (1997) Andělé padnou první. Tohle první album ještě není ten proslavený Nightwish, dalo by se říct, že se tenkrát ještě hledali, ale i tak je hodně dobré. Za naprosto dokonalou považuju Elvenpath, inspirovanou jak jinak než Tolkienovým Pánem Prstenů. Výborný je také duet Beaty and the Beast. K písni The Carpenter je docela hezký videoklip a vyšla také jako singl.

Angels fall first Korean Edit obsahuje navíc písně Unce upon a Troubadour, Sleeping Sun a Return to the sea.

1. Elvenpath (Elfí Stezka)
2. Beauty And The Beast (Kráska a zvíře)
3. The Carpenter (Tesař)
4. Astral Romance (Astrální Romance)
5. Angels Fall First (Andělé padnou první)
6. Tutankhamen (Tutanchámon)
7. Nymphomaniac Fantasia (Fantazie nymfomančiny)
8. Know Why The Nightingale Sings (Víš, proč slavík zpívá?)
9. Lappi (Lapland)
10.   I. Erämaajärvi
11.   II. Witchdrums (Bubny čarodějnic)
12.   III. This Moment Is Eternity (Tento moment je věčností)
13.   IV. Etiäinen


OCEANBORN (1998) Zrozen z oceánu. Tohle album už je ten pravý Nightwish, tohle album znamenalo mé seznámení s touhle dokonalou skupinou a líbilo se mi od prvního okamžiku. Písně jsou obecně rychlejší, údernější a mají takové zvláštní něco - snad symfoničnost, nevím jak to přesně popsat. Nejtypičtějí to ukazuje perfektní instrumentálka Moondance. Jenom těžko můžu říct, kterou píseň mám nejraději, každá má něco.
Sacrament of Wilderness vyšlo také jako singl ve dvou verzích, na druhém byl také Passion and the opera.
V německé edici je na CD navíc Sleeping Sun, v Korejské Nightguest a remake Sacrament of Wilderness. LTD Tour Edit obsahuje navíc Sleeping sun, A return to the sea a remake Walking in the air.

1. Stargazers (Pozorovatelé hvězd)
2. Gethsemane
3. Devil & The Deep Dark Ocean (Ďábel a hluboký temný oceán)
4. Sacrament Of Wilderness (Svátost divočiny)
5. Passion And The Opera (Vášeň a opera)
6. Swanheart (Labutí srdce)
7. Moondance (Měsíční tanec)
8. The Riddler (Hádankář)
9. The Pharaoh Sails To Orion (Faraón pluje k Orionu)
10. Walking In The Air (Procházíme se vzduchem)


WISHMASTER (2000) Wishmaster, Vládce Přání, je nářez, je skvělý, je perfektní. Je opět rychlý, ale zní trošinku jinak, než Oceanborn. Nejlepší písně od Nightwishe pocházejí právě z tohoto alba. Ať už je to píseň Come Cover Me, nádherný Dead Boy's Poem nebo brutální Kin slayer.

1. She Is My Sin (Ona je mým hříchem)
2. The Kinslayer (Zabíječ příbuzných)
3. Come Cover Me (Přijď a zakryj mě)
4. Wanderlust (Touha cestovat)
5. Two For Tragedy (Dva pro tragédii)
6. Wishmaster (Vládce přání)
7. Bare Grace Misery
8. Crownless (Bez koruny)
9. Deep Silent Complete (Úplné hluboké ticho)
10. Dead Boy's Poem (Báseň mrtvého chlapce)
11. FantasMic


From Wishes To Eternity (2001)
Od přání po věčnost  je CD/VHS/DVD. Živý koncert byl nahraný v Tampere ve Finsku. CD vyšlo v omezeném nákladu 10000 kopií jenom ve Finsku, ale DVD se prodává i po evropě. Na DVD je pochopitelně kromě záznamu koncertu spousta dalších věcí, obrázky, interview atd atd atd.

1. The Kinslayer
2. She Is My Sin
3. Deep Silent Complete
4. The Pharaoh Sails To Orion
5. Come Cover Me
6. Wanderlust
7. Instrumentálka
  Crimson Tide / Deep Blue Sea  (Karmínová vlna/Tmavě modré moře)
8. Swanheart
9. Elvenpath
10. FanatasMic
11. Dead Boys Poem
12. Sacrament Of Wilderness
13. Walking In The Air
14. Beauty & The Beast
15. Wishmaster


Over The Hills And Far Away (2001)
Za kopci a daleko pryč. Titulní píseň je předělávka Garyho Moora, ale je SKVĚLÁ, jedna z nejlepších, co kdy Nightwish dali dohromady. Ve finské verzi jsou jenom tři  původní nahrávky a remake Astral Romance, ale do evropské je přidáno dalších šest live nahrávek z From Wishes To Eternity, protože to jako CD vyšlo pouze ve Finsku.

1. Over The Hills And Far Away (Za kopci a daleko pryč)
2. Tenth Man Down (Desátý sundaný chlap)
3. Away (Pryč)
4. Astral Romance (Astrální Romance)
5. The Kinslayer
6. She Is My Sin
7. Sacrament Of Wilderness
8. Walking In The Air
9. Wishmaster
10. Deep Silent Complete


Century Child (2002)
Dítě Století. Nejnovější album, které nám Nightwish dodali teprve nedávno. Víceméně standardní kvalita, nedá se říct, že by to bylo špatné, ale nepřipadá mě to tak dobré, jako některé dřívější věci. I když Ever Dream a Dead to the World jsou docela dost dobré. Zajímavá je píseň Phantom of the Opera, mimo jiné taky proto, že podle mě je verze od Dreams of Sanity. Písničky Wayfarer a Lagoon vyšly pouze na japonské edici, Wayfarer také na singlu.

1. Bless The Child (Požehnej dítěti)
2. End Of All Hope (Konec všech nadějí)
3. Dead To The World (Pro svět mrtví)
4. Ever Dream (Nekonečný sen)
5. Slaying The Dreamer(Zabití snílka)
6. Forever Yours(Navždy tvá)
7. Ocean Soul(Duše Oceánu)
8. Feel For You(Cíty k tobě)
9. Phantom of the Opera(Fantom Opery)
10. Beauty Of The Beast(Krása bestie)
11. The Wayfarer(Cestovatel)
12. Etiäinen - Lagoon(Laguna)


Kromě těchto alb existuje spousta dalších různých verzí a live nahrávek a i "samostatných písniček". Postupně bych tady chtěl uvést všechny.

Písně
[O skupině] [Alba] [Písně] [Linky]

Prozatím tady mám jenom přepsaný a přeložený text jedné z nejlepších písniček... Pokud jste viděli záznam koncertu z Buenos Aires, nebo aspoň obrázek o kousek výš... možná pochopíte, proč mám tuhle písničku tak rád. Je krásná, pomalá, plná citu. Omlouvám se, ale nedokážu ji přebásnit tak, aby jí zůstala její původní krása a přitom zůstal smysl celý. Dead Boy's Poem

Postupně budu přidávat další a další. Někdy je text překladu opravdu strašný, prostě se mi nedaří zachovat poetičnost originálu, ale snad se k tomu časem dostanu:

Over The Hills and Far Away
Elvenspath
Kinslayer je nádherně úderná a temná píseň... Time to die, poor mates!
Oceanborn byl můj první Nightwish, tak tady je aspoň pohodovka Walking in the Air.
Nymphomaniac Fantasia.
Beauty and the Beast
The Carpenter
Astral Romance
Angels Fall First
Tutankhamen
Know Why Nightigtale Sings
Lappi 3
Stargazers


Linky
[O skupině] [Alba] [Písně] [Linky]

Oficiální stránku skupiny Nightwish ve finštině, němčině a angličtině najdete na http://www.nightwish.com. Mimo jiné si tam můžete stáhnout i několik empétrojek z každého alba, takže neváhejte a běžte tam!


Pár dalších odkazů na zajímavé stránky: