About me...
Discworld

Discworld


Úžasná Zeměplocha

Discworld Nebudu vám vysvětlovat co je to kdo je to a tak podobně. Určitě to všichni víte. Sérii knih zeměplochy píše anglán Terry Pratchett, u nás ji vydává Talpress v opravdu dobrém překladu Jana Kantůrka a je to bomba. Pokud opravdu nevíte o co jde (SVATOKRÁDEŽ močící-pes ZNESVĚCENÍ močící-pes) tak jde ve zkratce o tohle:

Zeměplocha je svět, který dokazuje, že i tvůrce vesmíru občas trpí záchvaty humoru. Zeměplocha je obrovská placka, lemovaná krajopádem (moře teče v nekonečném koloběhu pořád z plochy) uprostřed s hornatou špičkou, kde na vrcholu hory sídlí praštění zeměplošští bohové (ti, kteří si urvou dost věřících,m aby se tam dostali). Placku nesou na zádech čtyři obrovští sloni, kteří zase stojí na zádech obrovské A'Tuin, kosmické želvě. A v tomhle prostředí se odehrává koloběh šílené srandy, vymýšlené Terrym Pratchetem. Postavy jsou vskutku zajímavé, ať už počítáme Smrťe, který trpí chronickou neschopností porozumět lidem a pokouší se to řešit nejrůznějšími způsoby, knihovníka magické univerzity, který byl při nehodě změněn na orangutana a děsně se mu to líbí, nebo kapitána Městské Hlídky Ankh-Morporku Karotku, dva metry vysokého trpaslíka který není trpaslík. Něco více o jednotlivých postavách se dočtete TADY.

Pro ty z vás, kteří ještě pořád neví, jestli to mají risknout a zkusit se na to podívat, mám tady kraťounký seznam různých hlášek, ať se trochu zasmějete.


Jinak tady najdete Seznam všech zatím vyšlých knih ze zeměplošského i ostatních cyklů a možná i pár dalších srandiček. Časem. Jináč pište pište - shigor@volny.cz