About me...
Discworld aneb Zeměplacka ztebeplacka

Terry Pratchett
Terry Pratchett V zásadě o sobě odmítá poskytovat životopisné údaje,protože to prý čtenáře stejně nezajímá. Chtějí pustit do knihy a ne se prokousávat spoustou povídání, které jim má natlouct do hlavy, že je autor moc zajímavý člověk. Proto se z informací o jeho životě moc nedozvíte. A dobře vám tak.
Narodil se v Buckinghamshiru roku 1948 a stále ještě nezemřel (psáno 16.3.1999, běda mu kdyby to zkusil. Ještě mi dluží tak čtyři pět Zeměploch minimálně). Začal pracovat jako novinář v roce 1965.  V touze najít si klidné místečko (tj hodně peněz a málo práce) se stal tiskovým mluvčím Central Electricity Generating Board, což je společnost atomových elektráren. V roce 1987 zjistil, že ho psaní baví víc než skutečná práce (a taky mnohem víc vydělá :-), seknul s elektrárnou a od té chvíle píše jako zjednaný dvě nebo víc tlustých knih ročně, což je stejně pořád málo.
Žije Somersetu s manželkou Lynn a dcerou Rhiannou. Sem tam si dokonce zajede i do naší zemičky v prde.. chtěl jsem říci v srdci evropy. Prohlašuje, že psaní knih je největší legrace, kterou si člověk může užít sám.
Jako hobby má prý pěstování masožravých rostlin.


ZEMĚPLOŠSKÝ CYKLUS

V celé hromadě zeměploch se dá vysledovat několik cyklů - nejprve Mrakoplašův (Barva Kouzel, Lehké Fantastično, Magický Prazdroj, Erik, Zajímavé Časy, Last Continent), potom čarodějnický (Čároprávnost, Soudné Sestry, Čarodějky na Cestách, Dámy a pánové, Maškaráda), Smrťův a později jeho vnučky Zuzanky (Mort, Sekáč, Těžké Melodično, Otec Prasátek) a můj nejoblíbenější policejní (Stráže stráže!,Muži ve Zbrani, Feet of Clay, Hrr na ně). Pyramidy, Pohyblivé Obrázky a Malí Bohové jsou víceméně samostatní.

1983 The Colour of Magic - Barva Kouzel. První oficiální zeměplošská knížka. Na scénu přichází neschopný kouzelník Mrakoplaš, turista z daleké země Dvoukvítek který je stejně trhlý jako jeho jméno a nejchytřejší z celé trojice, dřevěná bedna se spoustou nožiček a neuvěřitelně ofrklým chováním, která má jako koníček požírání velkých zvířat, například žraloků. Dobrý začátek pro neznalce zeměplochy. Pozorný čtenář si možná všimne odchylek v prvních tří knížkách od zbytku zeměplochy, ale nijak to nevadí. (Začátky jsou těžké;-)

1986 The Light Fantastic - Lehké Fantastično, přímé pokračování Barvy Kouzel. Mrakoplaš zachraňuje svět, Dvoukvítek se vrací domů (do lochu :-) a nechává Mrakoplašovi Zavazadlo, což je už zmíněná truhla s nožičkama. Poprvé se tu objeví má oblíbená postava skoro stoletý Barbar Kohen, později přezdívaný Čingiz Kohen.

1987 Equal Rites - Čároprávnost. První "čarodějnický" román. Bábi Zlopočasná, mocná čarodějka má starosti s Esk, první ženou kouzelníkem a proto se vydává i s malou Esk do největšího města světa Ankh-Morporku na Neviditelnou Univerzitu. Esk klasicky zachrání svět a už se v Zeměploše neobjeví, což je docela škoda.

1987 Mort - Smrť, Zeměplošský sekáč duší, se trhnul a rozjel vlastní zeměplošskou sérii. Doslechne se o tom, že lidští mistři si berou jako učedníky mladé chlapce a že to taky zkusí. Chlapec s příhodným jménem Mort ale fatálně selhává, což Smrtě děsně naštve, protže si zvykl na pohodu a období bez práce. Nakonec ale všechno dobře dopadne, Smrť dává Mortovi svou nevlastní dceru za ženu a bere si kšeft zpátky jenom na svá kostnatá ramena.

1988 Sourcery - Magický Prazdroj. Kouzelníci se prostřednictvím malého chlapce s neuvěřitelnou mocí dostávají k obrovské síle. Chlapec - Magický prazdroj (sourcerer) totiž na Zeměplochu přivádí obrovské množství magie, což umožňuje kouzelníkům konečně předělat svět podle sebe. Ale potvory z podzemních rozměrů neváhají a dávají se do toho. Všechno zachraňuje Mrakoplaš, který hrdinsky zůstává v podzemních rozměrech a spolu se svým zavazadlem tam nějakou dobu zběsile pobíhá.

1988 Wyrd Sisters - Soudné Sestry. Bábi Zlopočasná strikes back a spolu s dalšími čarodějkami Stařenkou Oggovou a mladou Magrátou rozhodují, kdo se stane králem v malinkatém království Lancre ležící na řece Lancre aneb co dokáže Pratchett udělat s klasickým příběhem o princi vychovávaném komedianty, který se vrací do svého království, kterému vládne uzurpátor. Mladý komediant titiž pochopitelně nemá o nějaké mizerné malé království zájhem, když se chystá otevření jeho vlastního divadla v Ankh Morporku. Místo něj tedy zaskakuje jeho nevlastní bráška královský šašek.

1989 Pyramids - Pyramidy, jedna z nejlepších discworldů, bohužel bez dalšího pokračování. Hlavní hrdina faraonův syn Těpic, cvičený v Ankh Morporku za vraha (někdo musí ty prastaré dluhy z apyramidy přece zaplatit), se těsně po svém oficiálním prohlášení za vraha musí vrátit do svého mikro říčního království Mžilibába a převzít to tam. Jenomže pyramidy jsou pyramidy a o tom, že geometrie je nechutně nebezpečná záležitost se dočtete zrovna v téhle knížečce.

1989 Guards! Guards! - Stráže Stráže. První "policejní" zeměplocha. Městská noční hlídka velená kapitánem Elániem, obsahující seržanta Tráčníka, desátníka Cecila Nóblhócha, vyloučeného z lidské rasy pro nečisté zákroky, svobodníkem trpaslíkem Karotkou, měřícím na chlup přes dva metry do výšky a policejním pomocníkem univerzitním knihovníkem (orangutan, který je LIDOOP a ne opice, což každému ráznými údery vysvětluje) likviduje za pomoci prvního zámého bahenního draka, chrlícího oheň dozadu mnohem většího draka, vyvolaného nečistou magií, který si usmyslel ovládnout Ankh Morpork. Velká část příběhu byla přebrána do hry DISCWORLD.

1990 Eric - Faust Erik. Co se stalo Mrakoplašovi v podzemních rozměrech? Mladistvý démonoóg Erik ho omylem vyvolal místo démona a chce po něm tři přání. K Mrakoplašovu úžasu stačí lusknout prsty... Mimochodem velice tenounká knížečka.

1990 Moving Pictures - Pohyblivé obrázky. Překvapivý vynález alchymistů osmocelulóza, která sice podle nejlepších tradic cechu alchymistu vybuchuje rozpoutá na Zeměploše filmovou horečku. Ve Svatém Lese (cizím jménem Holywood) nedaleko Ankh Morporku vyroste obrovské filmové studio zbité z prken a Kolík Ať se Picnu, nejúspěšnější prodavač párků ve městě se stává filmovým magnátem. Ale bytosti z podzemních rozměrů číhají všude...

1991 Reaper Man - Sekáč. Smrť jede, ale jeho chování se zdá auditorům vesmíru nepřiměřené. Proto dostává vyhazov, vlastní hodiny, ve kterých mu písek odsypává minuty jeho života a je mu povoleno nechat si koně. Brzy si najde práci, která mu svědčí a ve které má značnou praxi - sekáč obilí (závod s kombajnem je dokonalý :-). Mezitím vznikají smrti krys a dalších potvor a v Ankh Morporku se kromě zvýšeného počtu nemrtvých objevuje podivná životní forma, která začíná životní cyklus jako památeční kulička a posléze se překuklí na nákupní vozík. Jednotka nemrtvých se zombíí kouzelníkem Rumpálem Žičkou v čele se vydává zachránit město. Nový arcikancléř Výsměšek a jeho jednotka mágů včetně největšího mága univerizty (vahou) děkana, který může konečně něco rozmlátit, se do toho dávají taky. Námět Sekáče byl použitý v DISCWORLD 2.

1991 Witches Abroad - Čarodějky na cestách. O tom že život kmotřičky sudičky není zrovna sranda a že někdy je třeba zařídit, aby si chudé děvče prince naopak nevzalo, vypráví další příběh čarodějek Bábí, Stařenky a Magráty, které se vydávají do daleké Genevy. Mimochodem dochází k drobné změně v morfologickém poli nejbrutálnějšího kocoura všech dob Silvera (v originále Greebo, tady jsem překlad vůbec nepochopil), koťátka stařenky Oggové, který nejraději honí v lese vlky.

1992 Small Gods - Malí bohové. Náboženské šílenství a fanatismus v podání Terryho Pratchetta. Bruta hledá svého boha a najdeho v záhonu salátu. O tom, že život bohů je přetěžký se dočtete v této poněkud slabší knížce, pořadově už třinácté.

1992 Lords and Ladies - Dámy a pánové - pokračování čarodějek. Dokonalá parodie na příběh noci svatojánské aneb jak se Magráta královnou stala a brnění, které zcela nevyplnila, sobě oblékla. A pak že šaty nedělají člověka. Vysvětluje, proč trpaslící a Trollové, odvěcí nepřátelé, nemjí rádí elfy a to tak že velmi.

1993 Men At Arms - Muži ve Zbrani - přímé pokračování Stráží, jedna z nejlepších knížek, vypráví o tom, jaké problémy mohou způsobit geniální vynálezci. Zajímavým řízením osudu je tak kapitán Elánius povýšen na rytíře a přebírá velení nad celou, poněkud reorganizovanou  hlídkou, která je rozšířena o další národnosti mimo lidí - trpaslíky, trolly a nemrtvými. Taky o tom, že blbý troll nemusí být blbý, ale je mu pouze teplo na jeho silikonový mozek, který má mimochodem přirozené nadání v počítání ve dvojové soustavě. Navážka Rulez!

1994 Soul Music - Těžké Melodično. Smrť si dal pauzu, tentokrát samovolně, místo něj se tak nějak dostává na jeho místo jeho vnučka Zuzanka, dcera Morta. A zeměplochu všeobecně a Ankh Morpork zvlášť zachcátilo nové šílenství. Hudební Skupina skládající se z Chalmaďosana barda Ympa (řečený Buddy Holly), Trolla Cliffa a trpaslíka Zloty Zlotassona začíná hrát hudb, která má v sobě kameny neboli rock in a pochopitelně nachází spoustu nadšených následovníků. Kolík ASP dostává další životní šanci, jak všechny obrat. Mimochodem se poprvé objevuje HEX, první magikcý počítač, který má neustále problémy s komunikací s myší (nedostatek sýra - press reset).

1994 Interesting Times - Zajímavé časy. Metla revoluce na vyvažovacím kontinentu běsní. Velký Mák (to není překlep) Mrakoplaš je odeslán ze svého pustého ostrova, kam byl přenesen po problémech s démony, přímo do Aurientu, kde se Stříbrná horda sedmi barbarů, kteří mají dohromady 800 let zkušeností, pod vedením Čingize Kohena chystá ukrást to nejcennější z císařského paláce. Co do počtu srandy - nejlepší zeměplocha močící pes.

1995 Maskerade - Maškaráda. Fantom Opery v podání TP. Čarodějky a Silver, který stále častěji používá svou novou schopnost změnit se v člověka, nahánějí ducha Opery. Nápomocná je jim Anežka Nulíčka, či též Perdita X. Zasněná, kandidát ne třetí čarodějku (Magráta už je přece pryč, teď královnuje).

1996 Feet of Clay - Nohy z Jílu. Někdo tráví arsénem patricije, golemové se spiknuli proti ostatním a Elánius je z toho pěkně v háji. Doporučuju, fakt dobrý.

1996 Hogfather - Otec Prasátek - zeměplocha o zeměplošských vánocích, schválně vydaná dříve, aby se objevila na vánočním trhu 98. Někdo zabil otce prasátek. Smrťova vnučka Zuzanka a ohbůh kocoviny jsou na stopě.

1997 Jingo - Hrr na ně - další pokračování policejní hlídky. Přesně mezi AM a Klačem se vynoří tajemná pevnina Lepš a začíná válka, což Elánius nemůže připustit. A na pomoc má nové členy hlídky,  například golema Dorfla, trpaslici Pleskot Řiťku a pochopitelně svůj kapesní magický dezorganizátor. O tom, že geniální vynálezci nejsou příliš dobří v násliném donucování lidí, protože mají sklony žádat své oběti, aby jim ten raketomet na chvíli podržely a o tom, kterak Noby stráví opravdu dobré chvíle s partou mladých, krásných a vcelku neoblečených děvčat, které si ho hned oblíbí. Opravdu dobrá knížka, jako všechny policejní.

1998 The Last Continent - Poslední Kontinent. Mrakoplaš řádí na kontinentu XXXX a knihovník zešílel. Aby ho mohli mágové uzdravit, musí znát jeho jméno. A jediná osoba, která ho zná, je momentálně na kontinentu XXXXX. Nádhera, Terry tvrdě bije do bývalé britské kolonie neboli austrálie. Chvilkové parodie třeba na madmaxe jsou dokonalé.

1998 Carpe Jugulum - Latinsky to znamená něco ve smyslu Urvi hrdlo. Upíři se nastěhovali do Lancre a Bábi Zlopočasná to musí vyřešit. Není to špatné, je to plocha, ale moc zábavy tam oproti jiným dílům nenajdete. Stejně to stojí za přečtení.

1999 Fifth Elephant - Páty elefant se v určitém smyslu zabývá mimo jiné pátým slonem, který narazil do plochy a na místě nárazu se do nynější doby těží kvalitní tuk. Je to opět policejní zeměplocha, ale tentokrát se Sir Elánius vydává do domoviny strážnice Anguy, Uberwaldu, jako velvyslanec Ankh-Morporský. Nastaly velké problémy a třenice mezi trpaslíky, zapletli se do toho vlkodlaci, po Uberwaldu pobíhá spousta pozašívaných Igorů a celkově je to dost dobrá kniha.

2000 The Truth - Pravda. Pravda, tohle je prozatím poslední plocha, která vyšla v češtině. V ankhmorporku se konečně začal používat tisk z písmenek, vznikají první noviny a novinář a celkem je to docela slabé, i když dva hlavní záporní hrdinové jsou skvělí. Hlavně feťáček, který zkouší nejrůznější fety, jako je třeba drcená křída a je amatérským znalcem umění.

2001 The Thief of Time - pokud vím, tak prozatím poslední normální plocha, která vyšla. Sice ji mám, ale ještě jsem se nedostal k jejímu přečtení. V podstatě jde o to, že Auditoři vesmíru zase dělají problémy a Smrť to tedy musí řešit, za pomoci čarodějek.

2001 The Last Hero -  Poslední hrdina je údajně hodně moc ilustrovaná knížka, ve které se má objevit i Mrakoplaš, zatím o ní víc nevím. Měla by to být klasická akce hrdiny proti zlému hrdinovi - ten se má jmenovat Harry Dread.

2001 The Amazing Maurice and His Educated Rodents - Úžasný Maurice a jeho vzdělaní hlodavci má být knížka ze zeměplochy určená pro mladší čtenáře. Uvidíme, co je zač.

2002 Nightwatch- Noční hlídka je zatím poslední ze série "policejních" zeměploch. Už jsem ji přečet v originále a myslím, že patří k tomu nejlepšímu, co se v cyklu Discworld objevilo. Elánius pronásleduje zavylého zločince, avšak dostane se do minulosti... časové paradoxy, pár výborných gagů, dobře promyšlený příběh. Super, doporučuju.

Chystané:

Nevím teď o ničem :o)).

 

Nómská série

O malinkatých lidičkách, kteří mají opravdu velké problémy při řízení takového náklaďáku. Docela zábava.

1989 Truckers - Velká Jízda
1990 Diggers  - Velký Boj
1990 Wings - Velký Let

Johnny

Johnny, obyčejný kluk, který  zachraňuje lidstvo (vetřelců), mrtvé .... Slušné parodie na známé scifi, ale se zeměplochou nesrovnatelné. I když, ono je to spíš pro mladší čtenáře.

1992 Only You Can Save Mankind  - Jenom ty můžeš zachránit lidstvo. Enderova Hra na ruby - vetřelci z počítačové hry toho už mají dost a vzdají se prvnímu pilotovi, kterého potkají - Johnnymu. A co teď? Dá se to číst, ale to je tak vše.

1993 Johnny and the Dead  - Johnny a Mrtví -  jak zachránit mrtvoly z hřbitova, kde se má začít stavět?

1995 Johnny and the Bomb - Johnny a Bomba - Johnny cestuje do minulosti za pomoci nákupního vozíků z Tesca s podezřelým nákladem a snaží se změnit historii druhé sv. války. Je to docela dobré, docela se na některých místech i pobavíte.

Ostatní Knihy

1971 The Carpet People - kniha o malých lidičkách, žijících v koberci. Terrymu bylo 17, když mu vyšla. V roce 1992 ji kompletně přepsal, takže obě verze jsou značně rozdílné.

1976 The Dark Side of the Sun  - Temná strana slunce - docela ucházející scifi.

1981 Strata - výborná scifi, parodující Nivenuv RINGWORLD. Poprvé se objevuje zeměplocha (prototyp), teď ještě udržovaná za pomocí techniky.

1989 The Unadulterated Cat - Nefalšovaná kočka - taková srandička o kočkách, docela příjemné počtení

1990 Good Omens - Dobrá znamení - psané s komisovým bohem Neilem Gaimanem (Sandman, kniha Nikdykde). Parodie na satanský Omen. Nebe a peklo se chystají na finální souboj. Rezidentům na zemi za obě strany se to nelíbí, ale pozlouchat rozkazy zhora prostě musí. Jenomže komplikovaná záměna malého satana za syna amerického diplomata se ještě trochu zkomplikuje a výsledek? Mimochodem dokonalá je čtyřka jezdců - motorkářů apokalypsy - Smrt, válečná dopisovatelka (dříve obchodnice se zbraněmi) válka, doktor Hlad, specialista na diety a Znečištění (Mor dal výpověď už před nějakou dobou a odešel mumlaje si něco o penicilínu).

1992 The Carpet People - přepracovaná verze prvního Terryho románu.

A to je všechno, co nám zatím Terry napsal (alespoň co já vím). Plus nějaké ty povídky. Já vím, je toho málo, ale snad pohne zadkem a bude psát rychleji :=)))) Anebo já získám další info.